Facebook Hareketler Dökümü

Herkese selamlar,

Herkes genel olarak Facebook’ta bir veya birden fazla kişiyi arama işlemleri gerçekleştirmiştir. Ekli olmadığı kişiye bakmıştır, eklemeden görebildiği detaylara vs. bakmıştır. Aslında sosyal medyada çıkan terimlerden biriyle anlatmak gerekirse herkes birini stalklamıştır. Anlamı ise gizlice takip etmek.

Hoşlandığınız insanı, eski sevgilinizi veya sevmediğimiz bir arkadaşınızın sosyal medya hesaplarına girip gizlice bakmak da diyebiliriz.

Facebook sayfada yapmış olduğunuz tüm her şeyi bilgi teknolojileri tabiriyle kendiniz görebileceğiniz şekilde logluyor.

Sonrasında ben hangi gün hangi sayfayı beğenmişim. Kimi arama bölümünden aratmışım. Hangi videoları izlemişim, ne yorum yapmışım,neleri beğenmişim. Tüm bu bilgileri Facebook kayıt olduğunuzdan itibaren kendi içerisinde kaydetmektedir.

Sonrasında sizlere bunu rapor olarak sunuyor. Sizlerde görebilmektesiniz.

Erkek arkadaşının telefonunu alıp direkt olarak hareketler dökümünden hangi kişileri arattığını gören kızları duydum.
Dikkat beyler ! 🙂

Şimdi bu işlemleri nasıl kontrol ediyoruz bakalım.

Hareketler Dökümü

 

Profilinize giriş yaparak kapak fotoğrafınızın sağında bulunan “Hareketler Dökümünü Gör” butonuna basarak rapor sayfanızı açıyorsunuz.

Hareketler dökümü

 

Hemen sol tarafta bulunan ekranda daha fazla butonuna bastığınızda çıkan tüm filtreleri kullanabilirsiniz.

Bir tarih verememekle birlikte vermiş olduğunuz bir filtre aşağı açılır bir scriptle tüm yıl ve ayları içeren bir liste sunmaktadır. Hangi tarihte hangi işlemi yaptığınızı böylelikle görmüş olursunuz.

Yaptığınız tüm aramalar, etiket onaylarınız, yaptığınız yorumlar,izlenen videolar, notlar, gizlediğiniz gönderiler, konum geçmişi gibi tüm yapmış olduğunuz işlemlere ait raporları görebilirsiniz.

Evet, konum geçmişi demişken bir önceki gönderimde paylaştığım Google Haritalar Zaman Çizelgenizde olduğu gibi telefonunuzda uygulamaya verilen konum izni sayesinde yapılan paylaşımlarda konum kayıt edilmektedir.

Tabi hemen akla şu soru geliyor: “Yapılan aramaların veya izlenen videoların,konum geçmişini nasıl silebilirim?”

Aramaları veya izlediğiniz videoların geçmişini silebilmek için ilgili filtreye giriş yaparak “video izleme geçmişini temizle” veya “arama kayıtlarını temizle” butonlarını kullanabilirsiniz.

Geçmiş temizleme

Sonuç olarak Facebook sosyal medyada en çok kullanılan uygulamalardan biri ve ister istemez özel hayatın bir parçası oluyor. Bu yüzden gizlilik gerektiren konular olduğu için dikkat etmek gerekir.

iyi akşamlar..

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir