Excel Sayfa Koruma Parolası hk.

Herkese merhabalar,

Birçok kurum ve kuruluşta önem arz eden, kullanılmaya devam eden bir program Excel. Pivot table, düşeyara (Vlookup) gibi birçok özelliğiyle raporlama yapan kişilere kolaylık sağlıyor.

İşim gereği destek vermem istenen bir raporla ilgili Excel’de en önemli verilerin olduğu sayfanın yani tüm grafiklerin, tabloların kaynağı olan sayfanın parola korumalı olduğunu gördüm. Hiçbir şekilde şifreye ulaşılamıyor.

Yeni bir ürün girişi vs. yapılamıyor haliyle.

Peki kendi koyduğunuz sayfa koruma parolasını unuttunuz veya size sayfa koruma parolalı bir Excel ulaştı.
Bu durumda ne yapabiliriz? 

Bu konuda araştırmalarım doğrultusunda birçok şey denedim. VBA sayfa koruma parolası kaldırma scripti, dosyanın .ziplenerek ilgili klasörler içerisinde dosyalarda değişiklik yapılması gibi. Ancak hiçbiri çözüm bende sağlamadı. Çözüm sağladığım şekliyle yazıyorum:

Yapmanız gerekenler: 

  • Dosya boyutunu küçültmek

Excel Dosyanızı küçültün. (2-3 Mb civarı. ) Eğer dosya boyutu 3 mb civarından yüksekse Google Drive E-Tablolar Excel’i açamadığını gördüm. Bu yüzden sayfalarda bazı işlemler yaparak dosyayı küçültmeyi deneyebilirsiniz.

EXCEL DOSYALARININ BOYUTUNU KÜÇÜLTMEK İÇİN İPUÇLARI

  • Excel’i Google Drive yükleyin.

Dosyanızı Google Drive yükleyin.. Daha sonra E-Tablolarda açınız. E-tablolarda açtıktan sonra ilgili sekmenin sayfa korumasının kalktığını görebilirsiniz.

Dosyayı farklı kaydederek bu sorunu çözüyorsunuz. Ancak birçok formül ve data kaynaklarını tekrar seçmeniz gerekebilir. Bende bu şekilde oldu.

Ayrıca eğer dosyayı farklı kaydettiğinizde yine aynı şekilde parola korumalı olduğunu görüyorsanız bu durumda E-tablolarda açtıktan sonra sayfa korumalı olan hücrelerden birine yazı yazıp bu şekilde farklı kaydediniz.. Bu da çözüm olacaktır.

Konunun videolu anlatım halini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Not: Benim kontrol ettiğim Excel’lerde çözüm sağladı. Her Excel!de kesin çözüm olmamakla birlikte şuan için geçerli bir çözüm gibi duruyor.

Saygılar..

Paylaş

Excel Sayfa Koruma Parolası hk.” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir