Google Haritalar Zaman Çizelgeniz

Herkese merhabalar,

Bugün Google Haritaların Zaman çizelgesi hakkında bilgiler paylaşacağım.

Telefonunuzun konumunu kullanan Google Haritaların bu uygulaması sizin hangi tarihte hangi güzergahları kullanarak nerelere gittiğinizi gösterebiliyor. Telefon ve PC üzerinden bu uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Ben PC üzerinden daha rahat kontrol edilebildiği düşüncesindeyim.

Evet hemen akla paranoyaklık senaryoları gelmeye başlamıştır bile.

Hemen birkaç örnekle nasıl tarih ile seyahat aramaları yapıldığını gösterelim.

Burada hiçbir tarih belirtilmediğinde konumuzun açık olduğu tüm zamanlarda dünya haritasında nerelere gittiğiniz gözükebilir. Bir tarih belirterek sadece ilgili tarihte nerelere gittiğinizi, hangi güzergahı kullandığınızı görüntüleyebilirsiniz. Tarih bölümünün hemen altında bulunan alanda gün içinde ne kadar çok sık seyahat edilirse o günün grafikte daha fazla bir alan kapladığını görebilirsiniz.

Zaman Çizelgesi

 

Sadece belirli bir tarihte yapmış olduğunuz seyahatin detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Kaç km yolculuk yaptığınız, toplamda kaç km yürüdüğünüz, kaç km arabayla veya uçakla seyahat ettiğinize kadar bilgiler içeriyor.

Evet, hemen aklımıza özel hayatın gizliliği kavramı geliyor. Çoğu uygulama yüklenirken bile telefonunuzun rehberinden konumunuza, mesajlarınızdan dosya görüntülemesine kadar birçok izin istemektedir. Farkında olarak veya olmayarak bu izinlere onay veriyoruz. Bu yüzden eğer konumunuzun kullanılmasını istemiyorsanız gereksiz uygulama yüklemekten kaçınmalısınız.

Konumunuzu kapatarak kayıt edilmesini engelleyebilirsiniz.

Ancak paranoyaklık derecesine gelmediyseniz olumlu yanlarını da düşünebilirsiniz.

Telefonunuz kaybolduysa nerede olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir veya gittiğiniz yerlerin kayıt edilmesi nerelere gittiğinizin bir haritasını oluşturmak an ve an güzel bir hatıra olabilir.. Hem daha sonra ben buraya gitmiş miydim, buradan geçmiş miydim gibi detaylı haritalardan kontrol edebilirsiniz.

Tabi hemen akla şu soru geliyor olabilir : Ben bu kayıt edilmiş verileri silebiliyor muyum? Görünüşte evet, silebiliyorsunuz.

Hemen aşağıdaki ekran görüntüsünde sağ altta bulunan çöp kutusu ikonuna basarak zaman çizelgenizdeki seyahat rotanızı silebiliyorsunuz.

Herkese iyi günler..

Paylaş

Google Haritalar Zaman Çizelgeniz” için 2 yorum

  1. 24 agustostan beri konum kayit etmiyor. Bir kac arkadaşımda da ayni sorun var.. Duzeltebilecegimiz bir yol varmidir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir