Teknoloji Bağımlılığı ve Sosyal Medya

Herkese merhabalar,

Sosyal medyanın gücü artık yadsınamaz bir gerçek oldu. Birçok konuyu Twitter’dan öğrenip tatile çıktığımızda Instagram’dan fotoğraf paylaşmayınca tatil yapmış sayılmıyoruz! Facebook eskisi kadar olmasa da hala kullananlar mevcut. TikTok uygulamasını hiç kullanmadım, kullanmayı da şimdilik düşünmüyorum. Genellikle kullandığım ve takip ettiğim sosyal medya hesapları bunlar.  İş ağım için Linkedin’i takip ediyorum. YouTube gerçekten video konusunda aldı başını gitti, Yutıbır olmak varmış..

Şimdi bu sosyal medya platformlarından kendi adıma biraz bahsetmek istiyorum:

Sosyal Medya Kanalları:

Twitter

Twitter’da gündemi takip edebiliyorsunuz. Birçok konu Twitter üzerinden gündem olup büyüyebiliyor. Birçok insanın duymasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak tabi ki kirli bilgi oldukça fazla. Görmüş olduğunuz bilgiyi körü körüne kabul etmemek ilk öncelikli durum olması gerekiyor. Biraz araştırma yapmak faydalı olacaktır. Bu yüzden gördüğünüz bilgileri direkt olarak doğruymuş gibi paylaşmamak gerekir. Çok bilindik birinin bile paylaşması doğru olduğunu göstermeyebiliyor. Bazen bazı yanlış anlaşılmalar geriye dönülmez durumlar oluşturabilir. Bu yüzden insanların bir bilgiyi paylaşırken bilinçli davranması gerekiyor. Özellikle çok takipçili hesaplar. Aynanın diğer yüzünden baktığımızda da bir sürü önemli sorun Twitter sayesinde gündem olarak çözülmeye çalışılıyor. İnsanın bilmesi, duyması tabi ki etkiliyor.

Instagram

Genellikle fotoğraf paylaşımı olan bu platform şimdilerde video konusunda da oldukça ilerlemiş durumda. Reels videolarının bir istatistiki olsa muhtemelen fotoğraflardan daha çok görülmeye başlandığı görünür. Ben de çektiğim fotoğrafları paylaşan bir fotoğrafçı olarak fotoğraf sayfalarını, fotoğrafçıları takip ediyorum. Bu konuda eğer çokça zaman geçirdiğinizi düşünüyorsanız Instagram’ın kendi içerisindeki hareketlerin özelliği ile günlük, haftalık ne kadar Instagram’da süre geçirdiğinizi görebilirsiniz. Bu duruma göre kendiniz aksiyon almanıza yardımcı olacaktır. Daha önceki yazımda bu konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Linkedin

İş ile ilgili konularda güzel platform. Ancak bazen iş dışına çıkıp sosyal medyada paylaşılabilecek konular buraya taşınıyor. Doğru-yanlış tartışılmaktadır.

Youtube

Bir video platformu. Takip ettiğim güzel kanallar mevcut. Teknoloji konusunda Barış Özcan, ekonomi Özgür Demirtaş , TED konuşmaları TED Talks, müzik Dünyadan Sesler, Orkun Işıtmak, Ruhi Çenet.. Gerçekten güzel içerikler paylaşan, birçok kanal mevcut.. İstediğiniz konuda birçok paylaşım yapan youtuber bulabilirsiniz.

Facebook

Artık yaşlıların takıldığı söylense de birçok kişinin kullandığı aşikar. Genelde ben bazı vefat haberlerini hala Facebook’dan öğrendiğim oluyor. Paylaşım artık yapmasam da arada girip kontrol ediyorum.

Eğer profesyonel olarak sosyal medyayla uğraşmıyorsanız “bu hesapları bugün kapatsam benim için problem olmaz” veya hadi kapatmak fazla oldu; “15 gün istesem bakmayabilirim”  diyorsanız bence bağımlı değilsiniz. Bu konuda insan kendini kontrol etmeyi bilmeli diye düşünüyorum. Eğer kontrol edemediğini düşünüyorsa bu durumda istatistik yaparak ne kadar süre geçirdiğini ölçümlemesi faydalı olacaktır. Ancak bir de tabi bu durumun farkında olmayanlar olabilir. Bu durumda da tabi ki çevreden, aileden, eşinden gelen şikayetler doğrultusunda farkındalık oluşacaktır.

Tabi ki insanın kendine ayıracağı zamanı olmalı.. Keyifle siyaset, komik videolar, bilgi, teknoloji paylaşımları okuyabilir, izleyebilir, dinleyebilir. Buradaki bağımlılık noktasına gelmesi bir sorun.

Burada da ortaya zaman yönetimi ortaya çıkıyor. Kendine göre bir plan yapıp buna uyabilirsiniz. Yapması gerekenleri, sorumluluklarını etkileyecek duruma gelmişse bir sorundur. İnsanın yaşadığı çevre, arkadaşlıklar bu durumlara etki etmektedir.

Teknoloji bağımlılığı konusunda Yeşilay’ın faydalı makalelerini inceleyebilirsiniz.

https://www.yesilay.org.tr/tr/sikca-sorulan-sorular/teknoloji-bagimliligi

Hepinize sağlıklı, keyifli günler..

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir