Mobil İnternet Paketlerinin Hızlı Tükenmesi

Selamlar,

Ekşi sözlükte gündemde karşılaştığım bir durumla bende 2 aydır karşılaştığım için blogumda yer vermek istedim.Konu Mobil internet kotasının aşırı hızlı tükenmesi. Ekşi Sözlük Linki

Açıkçası aynı konuyu bende geçenlerde Whatsapp’da arkadaşlarıma iletmiştim. Gerçekten de iki aydır telefonda net paketim yetmiyor. Standart bir akıllı telefon kullanmaktayım.

Neler Yapılabilir:

  •  4.5G kapatarak, 3G üzerinden kullanabilirsiniz.
  •  Uygulamalarda veri paketini kısıtlayıcı özellikler kullanılabilir. Bakınız ( http://www.halilkarakus.com/instagram-hareketlerin-ozelligi-nedir/)
  • Otomatik güncelleştirmeler kapatılabilir ve Facebook vs. otomatik video açılma kapatılabilir.
  • Telefonda hücresel veri için sayaç ve alarm oluşturun.
  • Klasik eve girer girmez hücresel veriyi kapatıp kablosuz ağa bağlanın 🙂

Evet oldu mu telefon sana 3310 🙂

Açıkçası gün içinde dışarıdayken çok fazla uygulama kullanan, video izleyen biri değilim. Ancak buna rağmen böyle bir durum ortaya çıkması beni de düşündürmedi değil . Kaldı ki yukarıdaki tüm maddeleri yapıyorum 🙂

Aynı alan üzerine olmasa da bilgi teknolojileri sektöründe çalışan biri olarak bu konuda bir şeyler paylaşmak istiyorum. Evet, hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler olmuş gibi 🙂

Bir şekilde Instagram’daki sponsorlu reklamlar (fotoğraflar,videolar), Youtube’daki zorunlu reklamlar fark etmeden reklamı geç bile diyemeyeceğimiz reklamlar gelmeye başladı. Bu videolar da haliyle paketten yemektedir. Reklam önleyici kullanabilirsiniz ama gel gelelim reklam engelleyelim derken güvenlikten olmayın!

Bu duruma geliştiricilerin yazılımlardaki değişiklikleri, oluşturulan algoritmalardaki farklılıklar;  video, fotoğraf kalitelerine bir şekilde yansıyarak indirilecek dosya  boyutlarına etki edebilir.

Bu da haliyle paketlere yansıyacaktır.

Ekşi’de baktığımda tüm operatörlerde aynı durumdan şikayetler var ve hepsi de bende olduğu gibi 2 aydır aynı sorunu yaşıyor. Gerçekten enteresan..

Yani iletişim şirketlerinin hepsinde birden böyle bir durum oluşması da durumun kullanılan uygulamalardan olabileceğini düşündürüyor.

Her şeye rağmen paketlerin pahalılığına dair eleştirimi de buradan iletiyorum.

Turkcell; 19 TL 1 GB haftalık paket nedir usta?  Teknoloji çağında; artık “salla kazan” , “sil süpür” gibi şeylere gerek kalmadan da tarifeler ucuzlasın biraz artık.. Standart bir fiyata evde kullanılan tarifeler gibi sınırsız olsun.

Google’ın projesi gibi İHA’lar veya balonlarla internet sağlayıcısı olursa belki o zaman farklı şeyler konuşulur.. İlgili proje için tıklayınız.

Belediyelerin birçok noktada Wifi ağlarını çoğaltması dileğimle..

Sevgiler..

Paylaş

Mobil İnternet Paketlerinin Hızlı Tükenmesi” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir