Instagram Hareketlerin Özelliği Nedir?

Instagram hareketlerin özelliği nedir?
Instagram’da günlük ortalama ne kadar süre geçiriyorsunuz?

Instagram Hareketlerin
Instagram Hareketlerin

Dijital detoks kavramını sık duyar olduğumuz şu günlerde uygulamalar üzerinde, ne kadar süre zamanımızı harcadığımızı görebilmek ve bunları kontrol altına almak gerçekten önem arz etmeye başladı.

Zamanımızı iyi yönetmek için telefon içerisinde dahili olarak ayarlar bölümünden telefonun kaç saat açık kaldığı, bir uygulamada ne kadar internet kullanım harcandığını görebiliyoruz.

Sosyal medyanın en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından Instagram’da günlük ortalama ne kadar zaman harcıyorsunuz?

Bu sorunun cevabını artık uygulama üzerinden görebiliyorsunuz.

Öncelikle tüm kullanıcılarda kullanıma açılmamış olduğu gelen bilgiler arasında.

Instagram Ana Sayfa
Instagram Ana Sayfa

 

Ana ekrandayken öncelikle sağ altta bulunan profil resmimizin üzerine dokunuyoruz.

 

Kendi sayfamız açıldıktan sonra sağ üst bölümdeki üç yatay çizgiye tıklıyoruz.

 

 

Instagram Hareketlerin

Gelen ekranda Hareketlerin bölümüne basarak Instagram’da günlük ortalama geçirdiğiniz süreleri görebileceğiniz alana ulaşabilirsiniz.

Instagram Hareketlerin
  Instagram Hareketlerin

Karşımıza gelen ekranda günlük olarak ortalama kaç saat Instagram uygulamasını kullandığınızı görebildiğimiz gibi zamanını yönet bölümüyle kendinize bir hatırlatma koyabiliyorsunuz. Günlük ortalama 1 saat 15 Dk’yı görünce hemen hatırlatma koydum 🙂

Instagram’da geçirdiğin süre

Instagram tarafından bu bölümün son 7 günün verilerini içerdiği belirtilmektedir.

Kendinize belirli bir dakika veya saat için bir hatırlatma koyabilirsiniz. Bu hatırlatma sayesinde uygulamayı kullanan insanlarda farkındalık oluşturabilir. Bu sayede “napıyorum lan ben bu kadar saat bu uygulamayla” diyerek kendini frenleyebilir, önlem almak istiyorsa alabilir.

Almak istiyorsa diyorum, çünkü işi gereği fotoğrafçılık, satış vs. gibi konularda Instagram’ı saatlerce kullananlar olabilir.

Hatırlatıcı işlemi için yukarıdaki zamanını yönet bölümünün hemen altında günlük hatırlatma ayarla seçeneği ile kendinize bir hatırlatıcı tanımlayabilirsiniz. Hatırlama ekranında tanımladığınız süreye gün içinde ulaşıldığında aşağıdaki gibi bir hatırlatıcı ekranıyla karşılaşmaktasınız.

hatırlatıcı
hatırlatıcı

Dilerseniz, hatırlatıcıyı silebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Genel anlamda uygulama sahibi için böyle bir bölümü tasarlamak ve kullanıma açmak ne kadar doğru bir düşünce olduğu tartışılabilir. Ancak kullanıcılar yönünden bakıldığında bilinçli kullanım açısından doğru bir karar olduğu düşüncesindeyim.

Tatil yapıldığında Instagram’da veya başka bir sosyal medyada fotoğraf ve videolarını paylaşmazsanız tatil olarak sayılmadığı bir döneme geldik 🙂

Beğenilme tutkusu, sürekli bir paylaşma isteği sosyal medya alışkanlığını gözler önüne seriyor.

Sosyal medyayı biz yönetmeliyiz, sosyal medya bizi değil.

Paylaş

One thought to “Instagram Hareketlerin Özelliği Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir