29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı

Dünyada ülkesini savaştan zafere kavuşturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalışmış birçok önder de var. Ama yokluk, yoksulluk içinde ikisini birden yapabilmiş bir kişi var: Atatürk

Sıfır imkanla, işgal edilen vatanını kurtarmış, emperyalizmi ve yardakçılarını yenmiş, ülkesini tam bağımsız yapmış, bununla kalmamış, milletini çağdaşlaştırmak, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, halkını uyandırmak, kalkındırmak için devrimler gerçekleştirmiş, bir doğu ülkesinde demokrasinin kapısını açmış böyle bir önder, bilge, millet atası hiçbir ülkenin tarihinde yer almıyor.” ( Kaynak- Turgut Özakman- Cumhuriyet Kitabı)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Seyit onbaşının sırtında taşıdığı mermi, Şerife Bacıların zorluklarla taşıdığı cephane, Mustafa Kemal Paşanın Kocatepe’de baktığı ufuktur.

Savaşlardan kafasını kaldıramamış, yokluklar içinde olmasına rağmen inancını kaybetmeyen bir millet.  Hiçbir şeyin engel olamadığı zafer, gözü kara bir lider. Vatanı, bayrağı, istiklali için destansı bir direniş.

Var ol Cumhuriyet, İlelebet Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet…

Cumhuriyetimizin 95.yılı kutlu olsun.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına sevgi, saygı, rahmet ve özlemle..

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Türk Milleti yeni bir iman ve kat’i bir azm-i millî ile yeni bir devlet kurmuştur. Bu devletin dayandığı esaslar “Tam Bağımsızlık” ve “Kayıtsız Şartsız Millî Egemenlik”ten ibarettir. Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu Millî Egemenliktir. Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğidir...” (İzmir’de halka hitaben… 31 Ocak 1923)  (kaynak)

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir