Sponsorlu Reklamlara Dikkat!

Herkese selamlar,

Artık bir ortamda konuştuğumuz kelimelere göre reklamlar karşımıza çıktığını duyuyoruz. Bunlara göre de SMS, Facebook, Instagram,Twitter üzerinden karşımıza reklamlar gelebiliyor.

Özellikle milkrofon izni isteyen uygulamalar bunu yapabilir. Ancak bilgisayarımızdaki çerezler sayesinde de karşımıza reklamlar çıkıyor.

Buraya kadar genel anlamda bildiğimiz konular.

Ancak bu yazımın asıl konusu, artık günümüzde sık kullanılan sosyal medya kanallarından sponsorlu olarak görülen sahte reklamlar..

Evet, sosyal medya hesapları üzerinden ücretli reklamların karşınıza geldiğinizi görüyorsunuz. Bu reklamlar “Sponsorlu” olarak  ve ücreti ödenerek paylaşılıyor.

Buraya kadar da aslında her şey normal gibi.

Penguen Karikatür

 

Ancak özellikle bankaların internet bankacılığı gibi sahte oluşturulan sitelere yönlendirilen bu reklamlar tamamen bir tuzak niteliğinde. (Phishing saldırıları)

Reklama tıkladığınız anda karşınıza gelen banka sayfasını kontrol etmenizde fayda var. Adres satırında yazan adres gerçekten bankanın gerçek sayfası mı?

Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan sahte sayfalara TCKN ve şifrenizle giriş yaptığınızda verileriniz bu kişilerin eline geçebilir.. Tabi akla burada farklı senaryolar gelebilir.

Telefonunuza gelen SMS’e ihtiyacı olan dolandırıcı kişiler.

Sizi bankadan aradığını ileten kişilere telefonunuza gelen şifrenizi kesinlikle paylaşmayın. Çok emin olmak istiyorsanız telefonu kapatın. Bankanın kendi gerçek numarasını araştırıp, kendiniz arayarak bilgi isteyiniz.

Bankaların sayfasında da phishing / oltalama saldırıları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

https://www.akbank.com/tr-tr/genel/akbankguvenlik/details/phishing-oltalama.html

Yapılabilecekler:

  • Böyle reklamları ilgili sosyal medya kanalına rapor etmek. Şikayet Et butonuyla yapabilirsiniz.
  • Özellikle internet bankacılığında kısıtlamalar koyun. EFT-Havale sınırı vs.
  • Yapılan işlemlerle ilgili SMS- E-mail gönderilmesini isteyin.

Tabi burada asıl soru bu sosyal medya kanallarının sahte reklamlara nasıl izin verdiği?  Bu konuda da umarım geliştirmeler yaparlar. Bir kontrol edilip ona göre reklamın paylaşılmasına izin verirler.

Dikkatli olmamız dileğiyle..

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir