Selenium IDE / Selenium Side Runner

Selenium Side Runner

Selenium yazı serimin son aşamasında tüm senaryoları tek tek çalıştırmaya gerek kalmadan Selenium Side Runner (Komut Satırı Koşucu) yardımcı aracıyla tüm test senaryolarının otomatik olarak çalıştırılması sağlanacaktır.

Bunun için öncelikle yerel bilgisayar üzerinde bazı uygulama ve tarayıcı sürücülerinin kontrol edilmesi ve güncel olması gerekmektedir.

Tüm senaryoları içerisinde bulunduran projeyi otomatik olarak tüm testlerin koşturulmasını sağlamak için öncelikle aşağıda belirtilen ön şartların kontrol edilmesi ve yüklenmesi gerekmektedir.

Ön şartlar:
• Node (Node.Js programlama dili) sürümü 8 veya 10 olması gerekmektedir. Node.Js programı kendi resmî sitesinden indirilebilmektedir.
• NPM (NodeJS paket yöneticisi) tipik olarak yüklenmektedir.
• Selenium Side Runner (Selenium IDE komut satırı koşucusu)
• Kullanılmak istenen tarayıcının sürücüsü

Testler bu projede şimdilik bir yerel bilgisayarda yapılacaktır. Selenium Side Runner (Selenium IDE Komut Satırı koşucusu) kurmak için aşağıdaki komutlar yazılır.

> brew install node
> npm install -g selenium-side-runner

Selenium Side Runner kurulumu yapılmıştır. Ardından bu projedeki testler Google Chrome tarayıcısında yapılacağı için sürücü kurulumu yapılması gerekmektedir.
Selenium, tarayıcılarla olan iletişimi tarayıcı sürücüsüyle gerçekleştirmektedir. Bunun için Node. Js Command prompt açılır.
Yine aynı komut satırının devamına;

“> npm install -g chromedriver“ yazılarak enter tuşuna basılması gerekmektedir. Sonrasında yükleme işlemi gerçekleştirecektir. Eğer bir hatayla karşılaşılırsa tarayıcı sürümü kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu adıma kadar test projesinin çalıştırılması için tüm ön koşullar gerçekleştirilmiştir.

Bu aşamadan sonra proje dosyası yine aynı satır üzerinden çağrılarak senaryoların otomatik olarak koşturulması sağlanacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Node.Js command prompt üzerinde Selenium-Side-Runner ile daha önce kaydedilmiş olan proje dosyasına giden yolu belirterek komut satırıyla çalıştırılmaktadır.

> selenium-side-runner Users\Halil\Desktop\dosyaadi.side

Komut dosyası yazılarak Enter’a basılır. Ekranda tarayıcı üzerinde testlerinizin gerçekleştiği görülmektedir. Tarayıcı otomatik olarak açılarak Selenium IDE ile kaydedilen tüm senaryoları aynı bir kullanıcı gibi test etmektedir. Daha sonrasında da bu test sonucunu rapor olarak göstermektedir.

Test
Test Sonuç

Bir sonraki yazımda test sonuçlarını .json veya ..xml olarak dışarı nasıl aktarılacağından bahsedeceğim.

Teşekkürler.

Saygılar.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir