Antalya-Beldibi-Kemer-Göynük Tatili

Herkese merhabalar,

Bu yaz tatilimi Antalya’da geçirdim. Yedi günlük tatilim boyunca Beldibi, Kemer, Göynük, Antalya merkezde geziler yaptım. Şelaleri, kanyonu, koyları, plajları gezmeye çalıştım.

Antalya’da Rus ağırlıklı turistler olduğunu görüyoruz. Kendi vatandaşımız buralara geldiğinde Rus Turistler kadar rahat olamaz. Sanki biz Türk olarak gittiğimizde burada yabancı kalıyoruz. Özellikle Beldibi bölgesi. Gittiğimde, kalmış olduğum pansiyon sahibi burası küçük Rusya dedi ancak hiç de küçük durmuyor. Mağazaların camlarındaki alfabe Kiril Alfabesi veya herhangi bir restorandaki menülerde para birimleri Dolar, Euro, Rus Rublesi olduğunu görüyorsunuz. TL bazında nadiren bir fiyat görebilirsiniz. Gerçekten tuhaf ve garip belkide acı bir durum. O kadar ki bir gözlemeci restoranına girdik, fiyatı sorduğumuzda kur hareketliliğinden dolayı fiyatları tam olarak belirleyemedik gibi bir cevap aldık. Kaldığımız oteldeki bir kadın çayın güncel kurla dolarla satıldığını paylaşıyor. Yerli turiste bari yapmayın arkadaşım.

Genel olarak yerli işletmeciler, minibüsçüler de Rusça konuşuyor. Türkçe konuşana nadir denk geldik. O kadar ki Rusça bilmeyen bir minibüsçü abiye minibüste bağırıyorlar, tartışıyorlardı. Şöförün bilme zorunluluğu varmış hissiyatı alıyorsunuz. O kadar benimsemişler ya da bana öyle geldi diyelim.

Daha önceki tatillerimden Fethiye, Marmaris gibi yerlerde çoğunlukla İngilizlerin olduğunu paylaşmıştım. İngilizlerin villaları olduğunu belirtiyorlardı. Beldibi, Göynük’te de mağazaların Ruslar tarafından işletildiğini gördüm. Burada da Rusların villaları olduğu söyleniyor.

Gelen Türk vatandaşlarına önerim Göynük bölgesinde kalmaları yönünde olabilir. Beldibi’ne günübirlik bir gezi yapabilirsiniz. Kemer ve Göynük bölgesi yerli turistler için daha mantıklı. Yat turu için eskiden 30-40 TL civarında öderken dolar fiyatıyla 20-30 Dolar gibi fiyatlar aldık. Gerçekten yazık!

Neden indirim yapsın, turistlerden yoğun talep var. Paran varsa!

Beldibi ve Göynük’te çoğunlukla sahiller oteller tarafından çevrelenmiş. Tabi havlunuzu alıp denize girebiliyorsunuz. Kimse bir şey diyemez. Otelin şezlong ve şemsiyesini kullanamıyorsunuz. Ancak tabi halk plajı da var. Deniz çakıl. Deniz ayakkabısıyla girmeniz tavsiye edilir.

Buraya kadar gelmişken Göynük Kanyonuna da gidilebilir. Güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Antalya Konyaaltı plajı gerçekten güzel. Belediyenin işlettiği bölüm gerçekten iyi. Belediyesine teşekkürler. Hizmet böyle olmalı. Restoranı da uygun. Belki şezlong ve şemsiye sayısı artırılabilir.

Düden Şelalesine Antalya merkezden otobüslerle ulaşım sağladık. Harika manzarasıyla serinleyebilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Phaselis Antik Kenti’ne Kemer’den minibüslerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Denizi ve fotoğraf çekmek için güzel tarihi bir yer.       

Herkese iyi, bol huzurlu tatil geçirmesini dilerim.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir