Raporlar – Koronavirüs – COVID-19

Herkese merhabalar,

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile ilgili teknoloji tarafında paylaşılan birkaç rapor ve bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım en kısa sürede hayatımızı etkisi altına alan bu virüsün etkisinden kurtulup şu karantina günlerinde özlediğimiz, hasret kaldığımız günlere, değerini daha iyi anladığımız tüm şeylere kavuşuruz.

Raporlar:

1.  Öncelikle Deloitte şirketinin yapmış olduğu bir analizi paylaşmak istiyorum. Bu analizde “Küresel Covid-19 Salgının Türkiye’de Farklı Kategorilere Etkileri” incelenmiştir. Buradan dökümana ulaşabilirsiniz.

2. Veri denince akla gelen en büyük şirketlerden biri olan Google şirketinin sağlamış olduğu raporu paylaşacağım. Bu raporda da topluluk hareketliliğini ülkelere göre raporlamışlar. Raporu .pdf olarak indirebiliyorsunuz. Yine raporların güncelleneğini iletiyorlar. Aşağıdaki kategorilere göre insan hareketliliği raporlanmış.

  • Alışveriş & eğlence (Restoran, kafe, alışveriş merkezi, müze, kütüphane, sinema salonları vb.)
  • Market & eczane (Market, pazar yerleri, eczaneler vb.)
  • Kamuya açık alanlar (Park, meydan, halk plajı vb.)
  • Toplu taşıma araç ve istasyonları (Otobüs, metro, tren istasyonları vb.)
  • İş yerleri
  • Konutlar

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

3. Farklı bir teknoloji şirketi olan Apple şirketinin hareketlilik raporuna buradan ulaşabilirsiniz.  Raporların günlük olarak güncellendiği belirtiliyor. Raporda ülke seçimi yaparak kontrol sağlayabiliyorsunuz.

Apple Covid-19

4. Microsoft şirketinin harita bazlı ülkelere göre GIS (Geography Information Systems) olarak bilinen Coğrafi Bilgi Sistemlerine göre harita bazlı anlık veriler sunulmuş. Rapor üzerinde anlık verilere ulaşılabiliyor.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bing – Harita Covid-19

5. Harita bazlı John Hopkins Üniversitesinin sağladığı farklı bir siteye daha buradan ulaşabilirsiniz.

Covid-19 Harita

6.  Türkiye Koronavirüs ısı haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Koronavirüs Haritası

7. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük durum raporu yayınlamaktadır. Buradan ulaşabilirsiniz. Yine kendi web sayfasında da harita bazlı verilere buradan ulaşabilirsiniz.

8. Sağlık Bakanlığı tarafından da koronavirüs ile ilgili günlük durumları içeren bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Günler..

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir